ЗБОГАТЕТЕ ГО ЈАДЕЊЕТО: Сос од јогурт и лук

ЗБОГАТЕТЕ ГО ЈАДЕЊЕТО: Сос од јогурт и лук

Збогатете ги своите јадења со едноставен, но многу вкусен сос!

Состојки:

  • 1 лажичка ситно сечкан лук
  • 1/2 лажичка сол
  • 1 шолја јогурт
  • 1 лажица сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Добро изгмечете го ситно сечканиот лук додека не добиете паста.
  2. Додајте јогурт, сок од лимон и сè убаво измешајте.
  3. Прелијте го сосот преку месо или салата.

Добар апетит!

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта