Лепињи без квасец – можно е, готови се за 15 минути

Лепињи без квасец – можно е, готови се за 15 минути

Направете брзо пециво од кое кујната ќе замириса, кое ведна ќе се изеде. Меко е и вкусно, а се прави лесно и брзо.

Состојки:

  • 200 мл јогурт
  • 200 гр брашно
  • 500 гр пченкарно брашно
  • 2 лажички сол
  • ½ лажичка сода бикарбона

Подготовка:

  1. Се се става во сад, се меша, па се гмечи со рацете. Се дели на шест дела тестото и се става во тепсија, во загреана рерна.
  2. Се пече околу 15 минути на 200 степени.
  3. Се вадат од рерна со мокри раце.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

 

 

singlepost_text