Еве како да направите домашен сок од малини (ВИДЕО)

Еве како да направите домашен сок од малини (ВИДЕО)

Испробајте го овој домашен сок по рецептот на баба…

Состојки:

  • 7 кг малини
  • 2,5 кг шеќер

Начин на подготовка:

  1. Малините измијте ги и добро изгмечете ги и исцедете ги. На литар сок додајте 300 гр шеќер и мешајте додека не се растопи. Ставете го сокот во шишиња со метален затварач.
  2. Можете да го ставите и во пластични шишиња, па во замрзнувач.
  3. Стаклените шишиња ставете ги во рерна на 90 степени на 90 минути и вклучете ги двата греачи, горниот и долниот.
  4. Оставете го сокот во рерна до наредниот ден да се излади, а потоа ставете го на суво и темно место.

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text