Милерам колач со овошје

Милерам колач со овошје

Интересен колач кој многу лесно се јаде. Лесен е и освежувачки, а се прави со милерам и овошје по избор.

Уживајте во кремастите коцки…

Состојки за кора:

 • 200 гр брашно
 • 100 гр омекнат путер или маргарин
 • половина кесичка прашок за печиво
 • на врв на лажичка сол
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 1 јајце
 • 2 жолчки
 • 2 лажици јогурт

Состојки за фил:

 • 500 мл млеко + 100 мл за разматување на пудингот
 • 2 пудинга од ванила
 • 200 гр кристал шеќер
 • 400 мл милерам
 • 200 мл кисела павлака
 • 400 гр овошје (малини, јагоди, вишни, боровници, рибизли или микс)

Состојки за прелив:

 • 1 кесичка прелив за торти
 • 4 лажици шеќер
 • 3 дл сок од малини, вишни или јагоди

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)