Крем од вишни

Крем од вишни

Спој од сладок крем од јогурт и киселкасто освежувачки вкус од ароматични вишни.

Состојки:

 • 500 гр вишни
 • 1 кесичка желатин во прав
 • 1 лимон
 • 1/2 л јогурт
 • 100 гр шеќер
 • 4 лажици бел рум
 • 300 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги вишните, исчистете ги од петелки и коски. Желатинот подгответе го според упатството. Лимонот добро измијте го и исушете го. Кората истругајте ја, а сокот исцедете го.
 2. Во чинија измешајте јогурт, сок и кора од лимон и шеќер.
 3. Подготвеното овошје со рум ставете го во блендер и испасирајте.
 4. Желатинот подгответе го по упатството и измешајте го во кремот од јогурт. Штом кремот почне да стега, измешајте разматена павлака.
 5. Кремовите од јогурт и вишни оставете ги малку да се изладат, па наизменично ставајте ги во чаши и оставете ги најмалку 60 минути во фрижидер. Десертот украсете го со вишна.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text