Пита од тиквици – брза и вкусна (ВИДЕО)

Пита од тиквици – брза и вкусна (ВИДЕО)

Ќе ја направите за миг! Многу е вкусна, лесна, евтина и погодна за ручек или вечера.

Состојки:

 • 1 поголема тиквица
 • 1 компир
 • 1 морков
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 2 дл јогурт
 • 1 дл масло
 • 1 дл вода
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • 3 јајца
 • 7 полни лажици брашно
 • половина кесичка прашок за печиво
 • 1 веза листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 220 степени.
 2. Изрендајте го зеленчукот и измешајте. Посебно разматете јајца, додајте зачин, бибер, јогурт, масло, брашно, прашок за печиво. Разматете па измешајте со вода и додајте магдонос. Посолете уште ако е потребно.
 3. Намастете и побрашнете тепсија и на дното ставете половина од разматената смеса, преку ставете го изренданиот зеленчук, па прелијте со останатиот прелив.
 4. Избоцкајте ја питата со вилушка и протресете ја тепсијата. Вака подготвена питата ставете ја да се пече во рерна околу час и половина.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text