Нема шанси да не ви излезе овој рецепт: Крофни од рерна

Нема шанси да не ви излезе овој рецепт: Крофни од рерна

Направете вкусни крофни од рерна кои секогаш успеваат.

Состојки:

 • 150 мл јогурт
 • 2 јајца
 • 75 гр шеќер
 • 75 гр путер
 • 450 гр брашно
 • 20 гр квасец
 • ½ лажиче сол

Подготовка:

 1. Ставете ги во сад 100 мл млака вода со квасецот и малку шеќер и сол, па брашното со јајца и јогурт и стопен путер.
 2. Се меси тесто, а потоа се остава да нарасне, па се расукува и се вадат топки.
 3. Се редат во плех и се печат на 180 степени.
 4. Нросете ги со шеќер во прав.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

 

 

singlepost_text