СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Запечен компир со јогурт – еве зошто е посебен

СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Запечен компир со јогурт – еве зошто е посебен

Овој рецепт брзо се шири, вкусен ие и лесен.

Состојки:

  • 3-4 компири
  • 200 гр јогурт
  • 100 гр кашкавал
  • зачини
  • масло

Подготовка:

  1. Компирот се лупи и се сече како за мусака.
  2. Се прави смесата со јогурт така што се става јогуртот, се додаваат зачини по избор, и се меша.
  3. Се зема огноотпорен сад се премачкува со малку масло и се ставаат круговите компир еден до друг, па се става од сосот, па ред компир ред сос додека има.
  4. Се пече околу еден час на 180 степени, па пред да биде готово се става кашкавалот да се растопи.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

 

 

singlepost_text