БРЗ ЏЕМ ОД КАЈСИИ: Готов за миг, без мешање и готвење!

БРЗ ЏЕМ ОД КАЈСИИ: Готов за миг, без мешање и готвење!

Само за оние домаќинки кои немаат тенџере за готвење џем, а го обожаваат овој намаз…

Состојки:

  • кајсии
  • шеќер

Начин на подготовка:

  1. Кајсиите добро измијте ги, исчистете ги од коски па ставете ги во длабока тепсија. Потоа на нив посипете две-три раце шеќер (зависи од тоа колку кајсии сте ставиле), прекријте со фолија и ставете во рерна на 200 степени, да крчкаат.
  2. После половина час тргнете ја фолијата и измешајте го џемот кој се направил кашест и пуштил сок. Оставете да се запече уште 15 минути.
  3. Потоа оставете да се излади и ставете го џемот во тегли.

 

Послужете и уживајте!

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text