ВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Варена боранија со јунешко

ВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Варена боранија со јунешко

Нема ништо поубаво од млада боранија, како и да ја подготвите секогаш е вкусна!

Еве еден одличен рецепт за вас…

Состојки:

 • 800 гр млада боранија
 • 600 гр свежо јунешко сечкано на коцки
 • 1 главица кромид
 • 5-6 чешниња лук
 • 1 морков
 • 1 свежа пиперка
 • 1 компир
 • 1 домат
 • веза лист од магдонос
 • лимон или јаболков оцет
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • 1 дл масло или малку путер
 • вода
 • 2 лажици пипер
 • 1 лажица брашно

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text