Трикови за препознавање зрели и слатки лубеници

Трикови за препознавање зрели и слатки лубеници

Еве како најбрзо да ја одберите најдобрата лубеница!

Стручњаците велат дека повкусните лубеници имаат симетричен облик.

Ако лубеницата пука при удар тоа значи дека е зрела, но ако допира одек на шуплив предмет, значи дека лубеницата е презрела.

Свежината на лубеницата можете да ја утврдите на основа на петелката, а зрела е онаа која од петелката, откако ќе се засече, пушта леплив сок.

Зрелата лубеница воглавно е со темно зелена боја.

Зрелата лубеница е тешка, а незрелата лесна за својата големина.

При купување погледнете ја и страната на која лубеницата лежела на земја. Лубеницата на тоа место би требало да има кремасто жолта боја. Доколку тој дел е со светло зелена боја, тоа е знак дека не е доволно зрела.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко