Мелено месо со јогурт

Мелено месо со јогурт

Ова е малку поинаква верзија на мусака. Вкусно и сочно јадење!

Состојки:

 • 1 главица сечкан црвен кромид
 • 1 лажица маст
 • 1 кг мелено говедско месо
 • сол
 • бибер
 • 3 јајца
 • малку лута пипер
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 170 гр доматен сок
 • 1 кг компир сечкан на коцки
 • 1 шолја врела вода
 • 1,5 шолји јогурт
 • 2 шолји брашно
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Кромидот испржете го на маст да биде златно-кафеав, додајте месо, зачини, магдонос и доматен сос, па заедно згответе на слаб оган.
 2. Потоа додајте компир и врела вода, па гответе наредните 10 минути.
 3. Сè префрлете во земјен или огноотпорен сад и печете половина час на 190 степени.
 4. Јогуртот, јајцата, брашното и солта добро измешајте ги и прелијте ги преку печеното месо. Вратете во рерна на уште 10 минути да се запече.

 

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки