Што се случува кога во кафето ќе додадете млеко или шеќер? (ВИДЕО)

Што се случува кога во кафето ќе додадете млеко или шеќер? (ВИДЕО)

Дали сте се прашувале какви хемиски реакции предизвикува кафето?

Секој пат кога ставате кафе во шолја, и додавате млеко или шеќер, се случува неверојатна низа хемиски и физички реакции, открива National Geographic.

Јутјуб каналот „Reactions“ секојдневно објавува снимки, кои на најинтересен можен начин ја истражуваат комплексната хемија.

Овој пат објавено е видео за хемиските реакции кои се кријат во секоја шолја кафе

Погледнете што се случува кога во кафето ќе додадете млеко или шеќер:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text