Седум намирници кои ќе ви помогнат во согорување калории (ВИДЕО)

Седум намирници кои ќе ви помогнат во согорување калории (ВИДЕО)

Доколку се обидувате да ослабете, но не успевате во тоа, можеби проблемот е во намирниците кои ги консумирате.

„Тајм“ ни донесува седум намирници кои би требало редовно да ги консумираме како би ги стопиле масните наслаги.

Лути пиперки – содржат капсаицин кој одлично помага во согорувањето калории.

Цели житарици – трошите двојно повеќе калории на согорување храна богата со влакна, отколку на преработена храна.

Зелен чај – ја содржи компонентата EGCG која го забрзува метаболизмот.

Леќа – богата е со влакна и протеини, а е нискокалорична.

Немасно месо – ќе потрошите 90 калории додека вашиот организам свари пилешки гради од 300 калории.

Немасно млеко – богато е со калциум и витамин Д, млекото помага на вашиот метаболизам да работи побрзо.

Кафе – една студија покажала дека оние кои пијат кафе имаат појак метаболизам за 16 отсто, за разлика од оние кои не пијат.

 

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?