По рецептот на нашите баби: Домашен пилав од рерна (ВИДЕО)

По рецептот на нашите баби: Домашен пилав од рерна (ВИДЕО)

Пилав со зеленчук од рерна – необичен оброк од обични намирници…

Состојки:

 • 200 гр обварен ориз
 • 150 гр спанаќ, обварен и исечкан
 • 3 моркови
 • 1 поголема главица кромид
 • сол
 • бибер
 • 2 свежи домати
 • 3 млади компири
 • 3 црвени пиперки
 • магдонос
 • 100 гр рендан кашкавал
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете хартија за печење и на дното наредете компири исечкани на кругови, а потоа редете го останатиот зеленчук како на видеото. Секој зеленчук посолете го и намастете го. На оризот ставете рендан кашкавал.
 2. Печете на 200 степени околу 40 минути. Оставете го малку да се излади и превртете го на даска.

 

Добар апетит!

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате