ОДЛИЧЕН СОВЕТ: Нека вашите зачини секогаш бидат свежи со помош на коцки мраз!

ОДЛИЧЕН СОВЕТ: Нека вашите зачини секогаш бидат свежи со помош на коцки мраз!

Зачините се одличен додаток за многу наши јадења, но не можеме секогаш да ги пронајдеме свежи и спремни за употреба.

На прашањето како со месеци да го зачуваме свежиот вкус на зачините се наметнува еден едноставен одговор – со замрзнување!

Трикот е да, после користењето, преостанатите зачини ги исечкате на ситно и да ги замрзнете во коцки мраз.

Кога готвите, само ставете коцка мраз со зачин во јадењето. Ако не сакате да ја разводните храната, зачините можете да ги замрзнете и во растопен путер или маслиново масло.

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата