РУЧЕК ЗА 20 МИНУТИ: Кремави тиквици, еве што е тајната за деликатес

РУЧЕК ЗА 20 МИНУТИ: Кремави тиквици, еве што е тајната за деликатес

Направете кремави и вкусни тиквици. Вкусот неверојатен.

Состојки:

 • 3 тиквици
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 младо лукче
 • 1 босилек
 • 150 гр сирење рендано
 • 2 јајца
 • 100 мл павлака за готвење
 • 2 лукчиња
 • сол и бибер
 • 2 лажици пармезан
 • зачини по вкус

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 200 степени, а во меѓувреме тиквиците се сечат на тенки плочки и се солат.
 2. Се ренда сирење, се сече зеленчукот.
 3. Ако тиквиците пуштиле вода, се цедат, па се мешаат со лук, босилек и сирење.
 4. Сад за печење се мачка со 2 лажици масло и се ставаат тиквиците.
 5. Се матат јајца, павлака, лук, зачини и се прелева врз тиквиците.
 6. Се пече 15 минути па се додава пармезан и се пече уште 5 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа