БРЗИ И ВКУСНИ: Направете полнети урми

БРЗИ И ВКУСНИ: Направете полнети урми

Под слатката чоколадна обвивка се крие сочно полнето овошје!

Состојки:

  • 500 гр урми
  • 100 гр чоколадо
  • 100 гр мелени ореви
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 2 капачиња млеко
  • 2 капачиња рум

Начин на подготовка:

  1. Урмите измијте ги и расечете ги по должина од една страна, па извадете ги коските.
  2. За филот соединете ореви, шеќер, млеко и рум, и замесете во цврста маса. Полнете ги урмите, па малку притиснете ги со прст на местото каде што се засечени.
  3. Потопете ги урмите во растопено чоколадо и редете ги на целофан да се исушат. По желба ставете ги во хартиени корпички за колачи.

 

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко