Кајмак пица со стар леб – не го фрлајте направете специјалитет

 Кајмак пица со стар леб – не го фрлајте направете специјалитет

Направете кајмак пица која е совршено јадење за цело семејство.

Состојки:

 • 10 кришки сув стар леб
 • 100 гр кајмак
 • 1 јајце
 • 1 лажица тврдо сирење
 • 1 шолја млеко
 • 100 гркулен
 • 300 гр моцарела
 • кечап, оригано и зачини

Подготовка:

 1. Се мачка тепсија со масло, се ставаат кришки леб,  така што да се пополнат сите празнини.
 2. Се мати јајце со кајмак, млеко и сирење и малку сол. Се прелива на лебот. Круговите кулен се редат одозгора, па се става кашкавал.
 3. Се става и кечап и оригано и се пече 20 минути на 220 степени.

Повеќе на Готви.мк:

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко