Баклава со јогурт (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Баклава со јогурт (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Ако не сакате преслатки колачи и поради тоа ја избегнувате баклавата, овој рецепт е за вас!

Состојки:

  • 500 гр кори
  • 3 јајца
  • 1/2 кесичка прашок за печиво
  • 250 гр крупно мелени ореви
  • 150 гр суво грозје
  • 150 гр шеќер
  • 300 мл јогурт
  • 180 мл масло

Состојки за сируп:

  • 400 гр шеќер
  • 1 л вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)