Еве зошто е подобро да го маринирате месото пред печење

Еве зошто е подобро да го маринирате месото пред печење

Додавањето месо и зеленчук на скара можеби звучи како добра идеја, но всушност е многу лошо за здравјето, велат германските научници.

Капките кои паѓаат на огнот доведуваат до појава на чад кој содржи штетни материи кои доаѓаат до храната. Се работи за супстанци кои се сметаат за канцерогени, па би требало да ги избегнувате, предупредуваат научниците.

Решението е во маринирањето на храната пред да ја ставите на скара, а колку долго треба да биде маринирана, зависи од маринадата и од тоа што се наоѓа во неа.

Готова маринада може да се купи во продавниците, или многу лесно можете да направите домашна. Благодарение на маринадата, месото и зеленчукот имаат многу подобар вкус.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо