Семки од тиква – за слабеење, здраво срце и борба со тешки болести

Семки од тиква – за слабеење, здраво срце и борба со тешки болести

Семките од тиква се особено здрави и се дар од природата. Имаат магнезиум, извор се на калциум, цинк и витамин К. Богати се со омега три масни киселини здрави за срцето и крвниот притисок.Тие помагаат за да се победи ракот. Докажано е дека успешно се борат со ќелиите на рак, а жените кои биле во менопауза според едно истражување имале помал ризик од рак на дојка.

Исто така, ги ублажуваат симптомите на менопауза, помагаат за простатата, го намалуваат холестеролот и штитат од дијабетес.

Помагаат и за слабеење. Имаат многу протеини и влакна кои помагаат во тоа. 30 грама семки имаар 5 грама протеини.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате