Колач со меурчиња од само 3 состојки – мек е како перниче

Колач со меурчиња од само 3 состојки – мек е како перниче

Звучи неверојатно, но е вистинито и лесно, а може да го направи и почетник. Направете десерт од само три состојки, брзо и лесно.

Состојки:

  • 3 јајца
  • крем сир
  • бела чоколада

Подготовка:

  1. Одвојте ги белките од жолчките, а белките нематени оставете ги во ладилник.
  2. Рерната загрејте ја на 170 степени.
  3. Белата чоколада растопете ја на пареа. Измешајте ја откако ќе се олади со крем сирот. Додајте ги жолчките и соеднете се.
  4. Изматете ги посебно белките во цврст снег. Помешајте ја потоа смесата со другата смеса, полека и постепено за да остане пенаста.
  5. Ставете во плех и печете 15 минути на 170 степени па 15 минути на 160 степени.
  6. Украсет ја одозгоре по желба, може да користите шеќер во прав, овошје…