ПОВКУСНО ОД ЛАЗАЊА: Идеја за деликатес, рецептот го делиме со вас

ПОВКУСНО ОД ЛАЗАЊА: Идеја за деликатес, рецептот го делиме со вас

Направете нешто повкусно од канелони и лазања, за целото семејство.

Состојки:

 • 300-400 гр листови за лазања
 • 400 гр шунка
 • 300 гр кашкавал
 • 150 гр парзезан и уште 50 гр за одозгора
 • 700 мл млеко
 • 5 лажици брашно
 • зачини

Подготовка:

 1. За бешамел во ладно млеко се става брашно се додаваат сол и зачини, па се става на оган и се меша. Се додаваат 150 гр пармезан.
 2. Во огноотпорен сад се ставаат ред листови лазања, па бешамел, па шунка, па кашкавал нареднан, се така додека има состојки.
 3. Ставете ги одозгора оние 50 грама пармезан.
 4. Печете 20 минути на 200 степени.

Повеќе  на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега