Баклавата е скап десерт – овој евтин колач е совршена замена

Баклавата е скап десерт – овој евтин колач е совршена замена

Направете баклава колач со кој ќе заштедите и време и пари.

Состојки:

 • 200 гр шеќер
 • 2 лажици масло
 • 3 белки
 • 2 јајца
 • 60 гр брашно
 • 200 гр ореви
 • 1 портокал исцеден
 • малку сол и лажица циметЗА ПРЕЛИВ 
 • 150 гр шеќер
 • 1 лажица мед
 • 100 мл сок од портокал
 • 1 лажица сок од лимон
 • малку цимет

Подготовка:

 1. Се матат јајцата и белките со шеќерот и се додаваат сите останати состојки. Се се соединува и се става во калап за печење.
 2. Се пече 30 минути на 170 степени.
 3. Преливот се спрема така што се ќе загреете на рингла, додека шеќерот не се растопи целосно.
 4. Прелијте додека е сеуште топол колачот.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко