ЕВТИНА ИДЕЈА ЗА РУЧЕК: Крцкаво печен компир од рерна

ЕВТИНА ИДЕЈА ЗА РУЧЕК: Крцкаво печен компир од рерна

Цело семејство ќе се радува на овој рецепт. Од компир никогаш доста, овој пат идејата генијална.

Состојки:

  • 3-4 големи компири
  • рендани шунка, сирење… по желба
  • слатла мелена пиперка
  • маслиново масло
  • малку кари, презла, пармезан
  • зачини

Подготовка:

  1. Се загрева рерната на 200 степени, па се лупат компирите и секој се засекува со нож по средината.
  2. Во вдлабнатините се става мелена пиперка, па се ставаат парченца шунка, сирење…по избор, потоа зачини, кари, пармезан, презла…
  3. Се пече околу еден час.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки