Рецепт за домашни кокос чоколатчиња

Рецепт за домашни кокос чоколатчиња

Слаткото чоколадо и крцкавиот кокос кој се топи во уста се совршена комбинација.

Состојки:

  • 220 мл екстра девствено кокосово масло
  • 110 гр посно сирење (што покремасто)
  • 150 гр кокосови трошки
  • 2 лажици какао прав
  • цимет

Начин на подготовка:

  1. Кокосовото масло загрејте го на умерен оган, па додајте ги сите состојки освен какаото и кремастото сирење. Во калап со квадратен облик ставете хартија за печење и излејте ја добиената смеса. Израмнете, изладете па префрлете во фрижидер.
  2. Во друг сад загрејте крем сирење и какао во прав, па прелијте преку изладената смеса, а потоа вратете во фрижидер на минимум 15 минути.
  3. Исечкајте, послужете и уживајте!

 

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text