Јадеја ја оваа овошка – Спречува рак, го успорува стареењето и не дебелее

Јадеја ја оваа овошка – Спречува рак, го успорува стареењето и не дебелее

Кајсијата е едно од нашите омилени видови овошје во кое уживаме во летото, а сега ќе го правите тоа почесто откако ќе дознаете колку е здраво.Помага за поголем имунитет на телото, богата е со витамини, го чува видот, со резултатите од многу истражувања е покажано дека го намалува ризикот од карцином, го забавува стареењето и го продолжува животниот век.

Има десет пати повеќе магнезиум од другите овошја, ја подобрува функцијата на мозокот, а содржи и многу фосфор. Помага за спречување на карцином, дегенеративни промени и има витамини кои ја штитат мрежницата на окото.

 Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?