РУЧЕК НА БРЗИНА: Тиквици запечени со сирење и домати

РУЧЕК НА БРЗИНА: Тиквици запечени со сирење и домати

Сите ги сакаат тиквиците – и големи и мали. Еве предлог како на брз и едноставен начин да направите едно многу вкусно јадење со ова овошје.

Состојки:

 • 1 голема тиквица
 • 2 големи домати
 • 1 голема главица кромид
 • 200 гр фета сирење
 • малку сол
 • малку маслиново масло
 • магдонос
 • 1 чешне лук

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците добро измијте ги и исчете ги како хармоника. Посолете помеѓу секој круг и редете наизменично: фета сирење, круг домат, круг кромид…
 2. Прелијте со маслиново масло, прекријте со фолија и печете на 220 степени околу 30 минути. Отстранете ја фолијата па запечете уште 8-10 минути.
 3. Направете маринада од лук, магдонос и сосот од тиквици. Прелијте го јадењето со маринадата и послужете.

 

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко