СТАПЧИЊА СО КАШКАВАЛ: Пет пати повкусни и побрзи од обична пита!

СТАПЧИЊА СО КАШКАВАЛ: Пет пати повкусни и побрзи од обична пита!

Во крцкавото тесто се крие неодолив растопен кашкавал…

Ако сакате пити со сирење, а ви недостасува време или кулинарски вештини за сочна гибаница, еве решение!

Стапчињата со сирење се идеални, но и многу брза замена за пита. Ви требаат само три состојки и 15 минути време.

Состојки:

  • кори за пита
  • кашкавал или моцарела
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Од една кора исечете четири во облик на квадрат. Во секој ставете парче кашкавал или моцарела и свиткајте. 
  2. Пропржете ги стапчињата на масло од двете страни. 
  3. Послужете со омилениот прилог и уживајте во крцкавите и сочни стапчиња.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text