Десерт за врелото време: Се прави само со матење, се заледува, нема мака

Десерт за врелото време: Се прави само со матење, се заледува, нема мака

Направете брз десерт за кој нема мака, а ви треба само миксер.

Состојки:

  • 0,5 л шлаг
  • 0,5 л павлака
  • 15 дкг шеќер
  • 15 дкг чоколада
  • 10 кекси издробени
  • Малку ореви, бадеми (по избор)

Подготовка:

  1. Изматете го шлагот, а потоа додајте павлака и шеќер, па растопете чоколадо на пареа.
  2. Во сад ставете третина од кремот и ставете малку од мелените кекси , ореви, бадеми или лешници по вкус. Ставете и пола од чоколадото.
  3. Повторно ставете смеса во сад и повторете ја постапката со останатите половина кекси и ореви…
  4. Оставете во калап добро да се замрзне.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате