ПИЛЕШКО ЗА СИТЕ ПРИЛИКИ: Крцкаво и сочно месо, „обложено“ со пармезан (ВИДЕО)

ПИЛЕШКО ЗА СИТЕ ПРИЛИКИ: Крцкаво и сочно месо, „обложено“ со пармезан (ВИДЕО)

Обидете се да подготвите и да вкусите пилешко на единствен начин!

Рецепти за пилешко месо има многу. Сепак, овој се разликува по начинот на подготовка, а за вкусот ќе се уверете сами.

Состојки:

 • 900 гр пилешки гради
 • 120 гр презла
 • 1 лажичка пипер
 • 1 лажичка лук во прав
 • масло
 • 125 гр брашно
 • сув магдонос
 • 2 јајца
 • 50 гр пармезан
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради исечете ги на околу 4 см должина и зачинете ги со сол и бибер.
 2. Во голем сад измешајте пармезан, магдонос, пипер, лук и презла.
 3. Пилешкото извалкајте го во брашно и прелијте го разматенин јајца во кои сте додале лажица масло.
 4. Извлакајте го месото во смесата од пармезан и наредете го во плех обложен со хартија за печење.
 5. Печете во рерна загреана на 200 степени околу 25 минути додека не добие златна боја.

 

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула