Колачот на нашите баби – Нема печење, готов за 15 минути

Колачот на нашите баби – Нема печење, готов за 15 минути

Направете го колачот на нашите баби готов за 15 минути без мака и печење.

Состојки:

  • 250 гр млеко
  • 300 гр шеќер
  • 100 гр чоколадо
  • 250 гр маргарин
  • 500 гр мелена плазма

Состојки за глазура:

  • 100 гр чоколада
  • 3-4 лажици масло

Подготовка:

  1. Се пржи шеќерот за да се направи карамел, па се става млеко и се вари додека не се растопи шеќерот.
  2. Се додаваат чоколадата, маргаринот кој претходно сте го иситниле, како и плазмата.
  3. Смесата се оформува како за бајадери и се прелива со чоколадата за глазура, растопено со масло.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?