ДОМАШЕН СОК ОД КАЈСИИ: Здраво летно освежување полно со витамини!

ДОМАШЕН СОК ОД КАЈСИИ: Здраво летно освежување полно со витамини!

Има ли нешто поубаво од чаша полна со освежителен сок…

Сокот од кајсии е полн со антиоксиданси: бета-каротенот помага во регулација на нивото на холестерол и влијае за подобра еластичност на ѕидовите на артериите. Покрај витаминот Ц, во ова овошје има е ликопен, иако не во иста количина како во дамотот, но во кајсиите таа состојка опстанува и покрај готвењето.

Благодарение на високиот процент шеќер во кајсиите, во сокот не мора да додавате дополнително шеќер.

Состојки:

  • 5 кг кајсии
  • шеќер (количината зависи од тоа колку сируп ќе добиете)
  • 50 гр лимонтус
  • 3 л вода

Начин на подготовка:

  1. Кајсиите излупете ги, извадете ги коските и изблендирајте ги. Згответе 3 л вода и разладете. 
  2. Со зовриената вода прелијте ги кајсиите, додајте лимонтус и добро измешајте. Прекријте го садот и оставете го 24 часа да отстои. Процедете низ газа и на секој литар течност додајте 1 кг шеќер, па мешајте додека шеќерот не се растопи. 
  3. Ставете го сокот во шишиња и добро затворете.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула