ГОТОВА ЗА 6 МИНУТИ: Пита од тава за целото семејство! (ВИДЕО)

ГОТОВА ЗА 6 МИНУТИ: Пита од тава за целото семејство! (ВИДЕО)

Вкусна е како што изгледа…

Кој сака пита, ќе ја обожава оваа кремаста варијанта со многу шунка и кашкавал.

Состојки:

 • 4 големи компири
 • 100 гр путер
 • 2 јајца
 • 100 гр брашно
 • 400 гр шунка
 • 400 гр кашкавал
 • малку сол
 • бибер
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Компирите добро измијте ги па згответе ги во кора. Исчистете ги и додајте путер, јајца, сол и малку бибер, па добро разматете сè како да правите пире. За смесата да згусне, додајте брашно па замесете цврсто тесто. Додајте уште брашно, ако тестото се лепи за раце. 
 2. Потоа во загреана тава ставете малку масло па половина од тестото развлечете го на дното од тавата. Преку тестото наредете шунка и кашкавал, па преку другиот дел од тестото. 
 3. Оставете да се пече на рингла три до четири минути, а потоа превртете од другата страна и печете додека не порумени.

 

Добар апетит!

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт