УЖИВАЈТЕ ВО ВКУСОТ: Преубави крокети во сос

УЖИВАЈТЕ ВО ВКУСОТ: Преубави крокети во сос

Идеални се како предјадење или како прилог со главното јадење. Ќе уживате во вкусот на овие перфектни крокети во сос.

Состојки за крокети:

 • 600 гр варени компири
 • 1 лажичка сол
 • 1 јајце
 • 120 гр гриз
 • 2 лажици брашно

Состојки за поховање:

 • 2 јајца
 • 100 гр брашно
 • 100 гр презла
 • малку сол

Состојки за сос:

 • 1 л млеко
 • 50 гр маргарин или путер
 • 2 лажици брашно
 • малку сол
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр чадена сланина
 • лук

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л