ИНОВАТИВЕН ВКУС: Колач – палачинка со кајсии од рерна (ВИДЕО)

ИНОВАТИВЕН ВКУС: Колач – палачинка со кајсии од рерна (ВИДЕО)

Ќе ве воодушеви вкусот на овој кулинарски новитет. Направете единствени палачинки во чиј вкус навистина се ужива!

Состојки:

  • 300-400 гр млеко
  • 3 јајца
  • 100-150 гр брашно
  • малку сол
  • 50 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте млеко и брашно, малку сол и измешајте малку погусто тесто отколку за класични палачинки.
  2. Намастете плех со масло па ставете го во загреана рерна. Ставете тесто во тепсија, потоа наредете овошје (кајсии).
  3. Печете на 200 степени околу 40 минути.
  4. Печениот колач-палачинка посипете го со шеќер во прав. Колачот е многу мек, евтин и вкусен.

 

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text