Свински ребра во пикантен сос

Свински ребра во пикантен сос

Сочно месо во ароматичен сос од мед и лук.

Состојки:

 • 2 кг свински ребра
 • 1/2 шолја мед
 • 3 лажици соја сос
 • 1/4 шолја алкохолен оцет
 • 2 чешниња лук, изгмечен
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Исечете ги ребрата на парчиња по желба. Во сад измешајте мед, соја сос, оцет, лук и шеќер. Добро измешајте додека шеќерот не се растопи, а потоа додајте сода бикарбона. Во смесата ќе почнат да се појавуваат меурчиња.
 3. Парчињата ребра ставете ги во садот со смесата и измешајте.
 4. На плех за печење ставете алуминиумска фолија, па на неа наредете парчиња месо, но така да страната на која е месото да биде горе. Прелијте со останатиот сос.
 5. Печете околу еден час во загреана рерна, вртејќи го месото на секои 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л