Еден поинаков појадок: Јајца во сос, домаќинките велат ДА

Еден поинаков појадок: Јајца во сос, домаќинките велат ДА

Направете еден поинаков омлет со сос од домати, вкусно, брзо и лесно.

Состојки:

  • 350 мл сос од домати
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лук
  • 1 лажица шежер и црвен пипер
  • 4 јајца
  • Малку пармезан
  • Зачини

Подготовка:

  1. Загрејте маслиново масло, додајте ситно сечен лук, црвена пиперка и додајте го сосот па откако ќе зоврие шеќер и зачини.
  2. Намалете го оганот и гответе уште петнаесетина минути.
  3. Полека искршете ги јајцата и ставете ги во сосот, па оставете да се варат уште некоја минута.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед