Брза овошна торта готова за 20 минути (ВИДЕО)

Брза овошна торта готова за 20 минути (ВИДЕО)

Искористете го сезонското овошје и направете ја оваа вкусна торта…

Состојки:

 • 100 гр пишкоти
 • 200 мл слатка павлака
 • 200 гр кисела павлака
 • 200 гр малини
 • 100 гр јагоди
 • 100 гр вишни
 • 300 гр шлаг
 • 100 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. На послужавник наредете пишкоти кои малку сте ги потопиле во млеко.
 2. Разматете слатка павлака. Разматете шлаг и додајте кисела павлака па убаво измешајте. Со слатката павлака премачкајте ги пишкотите, па од горе наредете овошје.
 3. Преку овошјето премачкајте половина од шлагот со павлака па повторно додајте овошје преку, а потоа премачкајте со другиот дел од шлагот.
 4. Обликувате ја и украсете ја тортата по желба. Добро изладете ја пред послужување.

 

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко