Лекарите предупредуваат: Многуминаго пијат ова кога е топло, но ја влошуваат ситуацијата

Лекарите предупредуваат: Многуминаго пијат ова кога е топло, но ја влошуваат ситуацијата

Голема грешка за време на пеколните жештини е да се пие ладна вода или сокови полни со мраз, бидејќи тогаш на течноста ѐ е потребно повеќе време да се прошири низ телото и да го хидрира. Затоа, најидеално тогаш е да се пие вода изладена на собна температура. Водата секогаш е подобар избор од соковите.Исто така, добро е да се испие топол чај, но кога надвор е сув воздухот, а не влажен. Чајот го потикнува потењето, а со тоа и разладувањето на телото. Имајте на ум дека со потењето се губат течности, па тоа треба да се надомести.

Лекарите велат да се избегнува алкохол, бидејќи тој додатно го суши организмот, а би било добро да се намали и конзумирањето на алкохол.

Сепак, каде и да одите секогаш со себе носете вода и пијте по неколку голтки што е можно почесто.

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text