Понесете си повеќе пари – голем скок на цените во Грција, еве колку чини храната

Понесете си повеќе пари – голем скок на цените во Грција, еве колку чини храната

Ако се решивте оваа година да одите за Грција, спремете поголем буџет. Македонските туристи кои од почетокот на јуни го „окупираа“ егејскиот брег велат дека има значителна разлика меѓу ланските и цените од оваа година.
На пример, фрапето на плажа кое лани можеше да се купи за околу 3 до 3,5 евра сега се продава во зависност од плажата меѓу 4 и 5 евра.
Поскапо е и гирото. Најпопуларниот грчки фаст-фуд лани се продаваше од 2,2 до 2,5 евра. Оваа година гиро тешко се наоѓа под 3 евра велат туристите.
Шише пиво, во моментов чини околу 4 евра, а лани, на истите плажи можело да се купи и за помалку од 3 евра.
За 1 до 2 евра е поскапа и пицата, а зголемување на цените има и во супермаркетите, и тоа оние големите познати ланци како Лидл, Масутис и слично.
Оние кои веќе резервирале сместување велат дека и тука има разлика во однос на ланските цени.

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

singlepost_text