Нема печење, нема миксер: Земете жица за мешање и направете највкусни бомбици

Нема печење, нема миксер: Земете жица за мешање и направете највкусни бомбици

Лесно се прават, многу се вкусни и необични. Нешто ново и свежо во кујната.

Состојки:

  • 2 пудинга од чоколадо
  • 1 жолчка
  • 2 сушени лажици рум
  • 2 супени лажици вода
  • 50 гр шеќер во прав
  • 50 гр маргарин
  • Кокос

Подготовка:

  1. Со жица се меша шеќерот во прав со жолчката и румот и водата, па се вари на пареа, па се додава маргарин и пудинг во прав.
  2. Се се меша со жица додека не стане доста лепливо, се остава во ладилник еден час и се прават бомбици.
  3. Потоа се валкаат во кокос.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)