Брза пита со кајсии – ќе исчезне од масата за миг

Брза пита со кајсии – ќе исчезне од масата за миг

Оваа вкусна пита ќе исчезне од масата за миг, брзо и лесно се прави.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 350 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • ½ прашок за пециво
 • 180 гр маргарин
 • Малку солФИЛ
 • 700 гр кајсии
 • 5 лажици шеќер
 • 2 лажици густин

Подогтовка:

 1. Се чистат кајсиите и се сецкаат ситно, па се додава шеќер и густин и се се меша.
 2. Во сад за матење се ставаат сувите состојки за тесто, се додаваат јајцата и маргарин. Се меси тесто.
 3. Се премачкува плех со маргарин и брашно па се развлекува кора, па преку неа фил.
 4. Се пече 30 минути на 200 степени на претходно загреана рерна.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко