СУПЕР РЕЦЕПТ: Пилешки плескавици, совршени за со тартар сос

СУПЕР РЕЦЕПТ: Пилешки плескавици, совршени за со тартар сос

Направете пилешки плескавици, одличен избор без многу мака за топлите денови.

Состојки:

 • 300 гр мелено пилешко филе
 • 2 јајца
 • 4-5 лаж брашно
 • 1,5 л кисела вода
 • 1 лук
 • 2 кромиди
 • 1 лажица сода и вегета
 • масло и зачини

Подготовка:

 1. Купете сомелено месо од пилешки гради и во сад ставете ги сите состојки.
 2. Во тава за пржење ставете масло, загрејте па ставете со лажица од смесата и пржете неколку минути.
 3. Извадете ги плескавиците и оставете да се упие масното во салфета.
 4. Послужете со тартар сос.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

 

 

 

singlepost_text