СТРУЧЊАЦИТЕ УВЕРЕНИ: Овошните сокови го спречуваат дејството на лековите

СТРУЧЊАЦИТЕ УВЕРЕНИ: Овошните сокови го спречуваат дејството на лековите

Консумацијата на овошни сокови заедно со лекови кои се користат при терапија за карцином, срцеви заболувања или за намалување на високиот крвен притисок, драстично ја намалуваат нивната ефикасност, пишува Дејлимејл.

Освен што соковите од портокал, јаболоко и грејп го намалуваат дејството на наведените лекови, негативно влијаат и на ефикасноста на некои антибиотици.

Експертите се уверени дека соковите го спречуваат влегувањето на лековите во кардиоваскуларниот систем и така го блокираат нивното дејство.

Затоа, лицата кои користат вакви лекови би требало да ги заменат соковите со вода или чаеви.

До овие заклучоци после спроведените истражувања долош професот Бајли од Универзитетот Вестерн Онтарио во Канада, кој напоменува дека станува збор за лекови за третирање сериозни состојби и болести.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство