ПОВКУСНО ОД ЧИПС: Запечен крцкав карфиол од рерна

ПОВКУСНО ОД ЧИПС: Запечен крцкав карфиол од рерна

Иако не сте помислиле дека со карфиол може да се направи ова, ви нудиме супер генијална идеја за мезе или оброк.

Состојки:

 • 1 карфиол
 • 120 гр брашно
 • 180 гр презла
 • 60 гр рендан кашкавал
 • 80 мл млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажица сенф бел лук во прав и оригано
 • зачини

Подготовка:

 1. Карфиолот се мие, и се двојат цветови.
 2. Во чинија се мешаат брашно, сол и бибер, во друга се матат јајцата со млеко и сенф, а во трета презла со лук во прав и оригано со кашкавалот.
 3. Секој цвет од карфиолот се валка во првата, па втората па третата чинија.
 4. Се става на плех за печење и се пече на 220 степени 20 минути.
 5. Супер е за со пиво!

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа