НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Брокулите најдобро е да се подготвуваат на пареа

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Брокулите најдобро е да се подготвуваат на пареа

Најпопуларниот начин за подготвување брокули кај нас е варење.

Но, така се уништуваат сите вредни нутриенти од овој зеленчук – витамини од Б групата и витамин Ц, па дури и глукозинолатите за кои научниците веруваат дека се борат против канцерогени клетки. Тие се разложуваат при готвењето во вода.

Брокулите најдобро е да ги подговуваме на пареа, а може да се подготвуваат и во микробранова печка, така што ќе ги зачуваат сите лековити својства.

Во студијата во која се проучувани различни методи на готвење зеленчук, подготвувањето на пареа се покажало како најдобра опција, како би се зачувале сите нутриенти, пишува Бизнис Инсајдер.

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт