Сочен колач со кокос – нема јајца, нема маргарин, не треба ни миксер!

Сочен колач со кокос – нема јајца, нема маргарин, не треба ни миксер!

Направете вкусен колач без многу труд, без маргарин и јајца.

Состојки:

 • 2 шолји јогурт
 • 1 шолја кокосово брашно
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја гриз
 • 1 прашок за пециво
 • ПРЕЛИВ ЗА КОРА
 • 3 дл вода
 • 4 лаж шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • ФИЛ
 • 1 литро млеко
 • 3 пудинга од ванила
 • шлаг

Подготовка:

 1. Прво направете го преливот, стопете ги состојките, па оставете да се лаат.
 2. За кората сите состојки изматете ги со жица, па ставете во плех. Треба да печете на 180 степени 20 минути.
 3. Додека кората се пече, направете го пудингот со млеко, вообичаена постапка.
 4. Врелите кори се вадат од рерна, се сипува филот и пудингот.
 5. Кога ќе се олади се става шлаг и се сече на коцки.