ИДЕЈА ЗА ПРВОКЛАСЕН РУЧЕК: Млади компирчиња, сланина и печурки!

ИДЕЈА ЗА ПРВОКЛАСЕН РУЧЕК: Млади компирчиња, сланина и печурки!

Гурманите со уживање гледаат на ова фантастично јадење…

Вкусни млади компирчиња со печурки, кашкавал и сланина се наш предлог за калоричен оброк.

Состојки:

 • 1 кг млади компири
 • 1 лажица мешавина од зачини
 • 100 гр кашкавал
 • 300 гр свежи шампињони
 • 50 гр димена сланина Пекабеско
 • 3 чешниња лук
 • масло
 • сол
 • мелен црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги шампињоните на парчиња и пржете ги во тенџере на загреано масло. Додајте сланина исечкана на коцки, мешавина од зачини, поклопете го тенџерето и оставете шампињоните да се динстаат околу 3 минути. 
 2. Потоа додајте исчистени млади компири, изгмечени чешниња лук, посолете, побиберете и измешајте. 
 3. После 40 минути тргнете го тенџерето од оган, додајте ситно рендан кашкавал и измешајте. Содржината од тенџерето префрлете ја во длабока чинија за сервирање. 
 4. Јадењето можете да го украсите со гранчиња магдонос или рукола.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула